Dziś: | Wydanie z 27 października 2009 Aktualny nr: 758

   ogłoszenia drobne |  fotodekoracje | a ludzie mówią[ napisz do nas ]  
 


Rzecz Krotoszyńska - zapraszamy do lektury!


Całe artykuły znajdą Państwo w wydaniach archiwalnych. Link Rzecz wstecz


 
Chciałem się zabić
Odejść! Można powiedzieć, że stałem nad tą cienką linią życia i śmierci. Praktycznie jechałem już na miejsce, które wcześniej wybrałem. Dlaczego więc tego nie zrobiłem? Znalazłem w sobie to coś, punkt zwrotny. Nie była to tylko miłość do rodziców, ale przede wszystkim chęć zobaczenia mojej chrześniaczki, jak pójdzie do szkoły, do komunii…
[wiecej]

Ulica Pukackiego powinna pozostać, tablica nie
Mieszkańcy ulicy majora Franciszka Pukackiego w Krotoszynie nie chcą zmiany nazwy swojej ulicy, choć Instytut Pamięci Narodowej sugeruje, że był on tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL. Radni miejscy przyjmują pragmatyzm obywateli i nie godzą się na zmianę patrona ulicy, co wiązałoby się z poniesieniem kosztów wymiany dokumentów.
[wiecej]

Ulice kolorowe czy osobowe?
Jednych nadawanie ulicom nazw od kolorów nie przeszkadza, innych razi, bo uważają, że winny mieć za patronów postacie historyczne. Co jednak zrobić, jeśli w Krotoszynie powstają drogi prywatne, a ich współwłaściciele chcą mieszkać na przykład przy Turkusowej?
[wiecej]

Dyskusja czy galimatias? - Recesja w handlu – jak ograniczyć jej skutki?
Rozmowa o aktualnej sytuacji krotoszyńskich kupców, rzemieślników i przedsiębiorców nie pierwszy raz w tej kadencji Rady Miejskiej zakończyła się mało sensownym sporem między radnymi z miasta i z obszarów wiejskich gminy Krotoszyn.
[wiecej]

Tu spoczywają krotoszynianie
W Krotoszynie – niegdyś mieście trzech kultur, istniały świątynie, szkoły i cmentarze służące Polakom, Niemcom i Żydom. W różnych okresach czasu grupy te przechodziły mniej lub bardziej zawiłe dzieje związane ze zmieniającą się sytuacją polityczną.
[wiecej]

Nasze listopadowe peregrynacje
Za kilka dni jedyny taki dzień w roku. 1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona ku czci znanych i nieznanych świętych, którzy przebywają w chwale zbawionych.
[wiecej]

Gotowanie na ekranie w Roszkach
Karol Okrasa nagrywał swój program telewizyjny w podkrotoszyńskiej wsi Roszki. 17 października tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich gościło ekipę TVP, tworzącą kolejny odcinek znanego kulinarnego programu Kuchnia z Okrasą.
[wiecej]

Niemen żyje
Czesław Niemen nie umarł, żyje w swoich piosenkach. Szczególnie wtedy, gdy utwory jego autorstwa wykonują młodzi ludzie. A że tych jest niemało, można było się przekonać podczas I Młodzieżowego Przeglądu Twórczości Czesława Niemena, który 22 października odbył się w perzyckiej Willi Wawrzyniak.
[wiecej]

Te cholerne gamy...
Agnieszka Duczmal–Jaroszewska jest znaną i uznaną na świecie dyrygentką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Zazwyczaj przedstawia się jako Agnieszka Duczmal. Pamięta o swoich krotoszyńskich korzeniach, choć przez prawie całe życie mieszka w Poznaniu. Ostatni koncert w Krotoszynie zagrała 18 października.
[wiecej]