W CZYM RZECZ?
Rzecz w tym, że dla dziennikarza nie powinny istnieć tematy za trudne. Ani niewygodne. Taka już ich dola, że piszą o najróżniejszych życia przejawach. Mają informować, przedstawiać, wyjaśniać, nawet gdy bywa to mało przyjemne. Obiegowa opinia o tym fachu stwierdza, że dziennikarz winien być człowiekiem niemal pozbawionym emocji, a już na pewno nie ma on prawa do ich okazywania. Z tym drugim się zgodzę, co do pierwszego – protestuję.

Bo jak tu podejść beznamiętnie do płaczącego w słuchawkę, umęczonego człowieka? W ciągu piętnastu lat pracy w redakcji Rzeczy niejeden taki telefon odebrałam, nie ja jedna zresztą. Bywały też przeraźliwie smutne listy, których autorzy na wielu stronach przestawiali swoje dramaty. Zdarzały się sprawy nie do rozwiązania, choć Czytelnicy liczyli na naszą pomoc.

Piątkowy telefon poruszył jednak szczególnie (czyt. na str. 10). Bo dziennikarzy poproszono o pomoc w sprawie... dziennikarzy. Od tragedii dwojga młodziutkich krotoszynian minęło kilka miesięcy. Może czas już, by ich bliscy zaczęli wracać do normalnego życia. Zapomnieć się nie da, ale przecież trzeba jakoś żyć. Tymczasem dotknięte tragedią, zrozpaczone rodziny przeżywają kolejne najazdy ogólnopolskich pism i znanych stacji telewizyjnych.

Kamera jest sprytna, szybka i wszędobylska. Trafi nawet na cmentarz i mimo błagania: Dajcie nam spokój nie odejdzie, nakręci scenę z kobietą i grobami w tle. Kamerzysta powie: Mamy prawo. I nie będzie to pełna prawda.

Oczywiście, nikt nie może dziennikarzowi zabronić zbierania materiałów. Wydawca zlecił temat i oczekuje sprawnego wywiązania się z obowiązku. Spokój rodzin żyjących w odległym wielkopolskim mieście nie ma dla niego żadnego znaczenia. W końcu nigdy ich nie spotka, a liczy się oglądalność... Ale chciałoby się powiedzieć: Ciszej, trochę ciszej na tą trumną. Nad tymi trumnami.

Romana Hyszko

Rzecz Krotoszyńska, 8/517, 23 lutego 2005 r.KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

treść:
podpis:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników
Rzeczy Krotoszyńskiej. Redakcja rzeczkrotoszynska.pl
nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Brak komentarzy
REKLAMA

[ Powrót do strony głównej ]