Kalinowski wyrzucony za działanie na zwłokę
Burmistrz Sulmierzyc Idzi Kalinowski został odwołany z zarządu Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy za działanie na zwłokę i na szkodę tej organizacji. Niewykluczone, że gminy członkowskie wystąpią z roszczeniami wobec samorządu Sulmierzyc za zablokowanie budowy zakładu zagospodarowania odpadów. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy istnieją ku temu podstawy prawne.


Wniosek o odwołanie I. Kalinowskiego (z prawej) złożył J. Jokś


Po wrześniowym oświadczeniu radnych z Sulmierzyc, negatywnie odnoszących się do inwestycji, wiadomo, że planowany od dawna zakład tam nie powstanie. Jego przeciwnik burmistrz Idzi Kalinowski od początku swoich rządów nie chciał wydać jednoznacznej decyzji w sprawie lokalizacji. Przez wiele miesięcy grał na zwłokę. Przyciśnięty do muru zażądał badań hydrogeologicznych. Związek je zlecił. W sierpniu br. na posiedzeniu ZGZGB włodarz Sulmierzyc oświadczył jednak, że bez względu na wynik ekspertyz wodno-gruntowych nie wyda pozytywnej opinii. To rozsierdziło inne gminy członkowskie, które liczyły na realizację wielkiego przedsięwzięcia, ktorego wartość szacowano na 70 milionów. Niemal cała kwota miała pochodzić z funduszy unijnych. Zakład uporządkowałby gospodarkę śmieciową na obszarze wszystkich gmin zrzeszonych w związku.
W ubiegłym tygodniu na zgromadzeniu ZGZGB prezes Julian Jokś złożył wniosek o odwołanie Idziego Kalinowskiego z zarządu. – Jego działania naraziły nasz związek na niepotrzebne wydatki – uzasadniał wnioskodawca. – Nie chcemy mieć w zarządzie osoby, która spowalnia nasze działania, jest hamulcowym. Tu trzeba postępować odważnie, ryzykować – argumentował Jokś. Za odwołaniem Kalinowskiego głosowali wszyscy obecni przedstawiciele gmin członkowskich oprócz samego burmistrza Grodu Sulimira, który wstrzymał się od głosu. Na jego miejsce powołano włodarza Koźmina Macieja Bratborskiego.Zdaniem burmistrza Milicza radni z Sulmierzyc swoją negatywną opinią wpuścili innych w maliny. Jak mówił, jego miasto wstrzymało się z modernizacją swojego wysypiska, gdyż liczono na dotacji dla ZGZGB na inwestycję, która dotyczyła nie tylko budowy zakładu w Sulmierzycach, ale i rozwiązywała problem rekultywacji gminnych składowisk śmieci. - Ponieśliśmy konsekwencje finansowe i straciliśmy dużo czasu - stwierdził i zapowiedział, że związek będzie chciał wystąpić z roszczeniami wobec samorządu sulmierzyckiego. Kalinowski odparł, że nie ustosunkuje się do stanowiska Rady Miejskiej, a próba zrzucania odpowiedzialności na jego miasto jest bezpodstawna. Ostatecznie zgromadzenie związkowe upoważniło zarząd do sprawdzenia, czy prawnie możliwe jest wystąpienie o rekompensatę. Zerwano bowiem umowę z firmą, która miała wykonać badania hydrogeologiczne oraz odstąpiono od umowy z inną firmą, opracowującą ekonomiczne uwarunkowania przedsięwzięcia.
Na ubiegłotygodniowym zgromadzeniu członków ZGZGB podjęto uchwałę o wycofaniu się z realizacji budowy zakładu w Sulmierzycach i zapoznano się z nową propozycją - zakładem termicznej utylizacji odpadów, mającym powstać w Krotoszynie. Po prezentacji innowacyjnej technologii zgazowywania śmieci członkowie związku wyrazili zainteresowanie tym rozwiązaniem.

Sebastian Pośpiech

Rzecz Krotoszyńska, nr 42/654, 16 października 2007 r.KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

treść:
podpis:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników
Rzeczy Krotoszyńskiej. Redakcja rzeczkrotoszynska.pl
nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
...każda inna decyzja byłaby śmieszna,przecież Kalinowski storpedował inwestycję,która była podstawą założenia związku,nikt przecież nie wyrzuca Sulmierzyc,mam nadzieję,ze związku gmin
wyborca (16.10.2007 22:10)

Jak widać i słychać demokracja i prawo jest dla władz Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy tylko pustym frazesem. Najpierw wszyscy rzucili się na najsłabszą gminę w Związku, żeby uczynić z Sulmierzyc śmietniskowe getto, przy poparciu zadufanej w sobie poprzedniej ekipy rządzącej. Nie udało się Sulmierzyc powalić na łopatki, to jeszcze próbuje się nam dokopać i wysuwa się śmieszne rządania jakichś odszkowowań. Demokracja to nie prawo pięści! Odszkodowanie powinni płacić ci, i to z własnej kieszeni, którzy tą intrygę dla Sulmierzyc uknuli. Otóż nie dość, że nie zapytano się o zdanie mieszkańców Sulmierzyc, to jeszcze skutecznie blokowano prawo mieszkańców do wypowiedzenia się na temat tej inwestycji w referendum czy konsultacjach społecznych. Wbrew prawie ochrony środowiska próbowano rozbudować składowisko w granicach nie zbadanego i bez stref ochronnych głównego zbiornika wód podziemnych, z którego jest czerpana woda pitna nie tylko dla gminy Sulmierzyce. Do tego dochodzi jeszcze teren chroniony Dąbrów Krotoszyńskich w ramach programu Natura 2000, na terenie którego miała powstać ta wspaniała inwestycja. Odsyłam do niedawnej historii z Doliną Rospudy. Nie przygotowano się nawet wstepnie do tematu masowej zwózki śmieci przez miasteczko ze swoim historycznym układem urabanistycznym i starymi drogami, czy przez tereny chronione Dąbrów Krotoszyńskich. Najlepiej za spartaczoną robotę zrzucić winę na bogu ducha winnych mieszkańców Sulmierzyc, jakim prawem?
sulmierzyczanin (19.10.2007 02:10)

Podobnie jak inni popieram w 1005 Pana Idziego, za wypełnienie deklaracji wyborczych. Patrzac na naszych włodarzy, rownież na Pana Joksia (a mam przed sobą jego deklaracje wyborcze sprzed wyboru na Burmistrza Krotoszyna) należy odnieść wrażenie, że obiecują tylko przed głosowaniem. Po odczytaniu wyników wyborów wszystko wraca do normy, czyli do dawnej rzeczywistości. Jeszcze raz gratuluję panu Idziemu uporu, przynajmniej nie zawiódł tych, którzy na niego głosowali. czapki z głów. Przy okazji tego typu spalarnie co oferuje nam firma niemiecka są sukcesywnie likwidowane w Niemczech. Nie daje to nikomu do myślenia????
staszek (17.10.2007 17:10)

Na zebraniu w SDK nie bylo żadnych konkretów, wszystko co przez rok zostało zrobione to tylko poprawa wizualna, dbałość o estetykę. Gdzie wniosek na kanalizacje, dlaczego nie dostaniemy pieniedzy z UE, a w poprzednich latach były???? Za chwilę wysypisko bedzie musiało być zamknięte, a co zrobimy ze śmieciami. Potrzebne pieniądze na remonty itd. wydawane są na wysokie pensje dla nowych pracowników urzędów- a za co oni je biorą?????
mieszkaniec (21.10.2007 12:10)

Bardzo \"prężnie \" dzałający Związek. Przez cztery lata zajmował się jedną inwestycją, która i tak nie doszła do skutku. Gratuluję sprawności i pomysłów. Ciekaw jestem ile kosztuje utrzymanie Związku i kto za to płaci. W takim przypadku to środki unijne 2007 - 2013 \"zaleją\" nasz powiat. A odszkodowanie - to chyba za źle przeprowdzone postępowanie przygotowawwcze przez Związek.
atek (18.10.2007 10:10)

I w ten sposób Sulmierzyce straciły szansę na rozwój i będą taką dziurą, jaką są teraz. Ciekawe czy mieszkańcy tak się będą cieszyć, gdy przyjdzie im placić więcej za własne śmieci.
inny mieszkaniec (17.10.2007 19:10)

Oki twoje puste frazesy i pisownia mówią same za siebie... Sam też wystawiasz sobie wizytówkę.
nie oki (22.10.2007 19:10)


DO JA
Należało przyjść na zebranie do domu kultury tobyś się wszystkiego dowiedział i nie pisał byś takich nieprawdziwych rzeczy na temat miasta, bo prace widać na każdym kroku no chyba że ty lubisz mieszkać w brudzie.
on (21.10.2007 10:10)

nikt by sie nie zgodził gdyby faktycznie miało dojść do zatrucia wody pitnej -ludzie w jakie bajki wierzycie, nie ma oczym gadać jest już po fakcie, ciekawe tylko czym teraz bedzie zajmował się ruch samorządowy sulmierzyczanie, skoro zakładu nie bedzie???Może niech jego członkowie uporządkują najpierw swoje sprawy typu: wywóz nieczystości na wysypisko a nie do lasu, przyłącze do kanalizacji albo uregulowanie zaległości podatkowych
mieszkaniec (19.10.2007 08:10)

Teosie ZACOFANE. Bedziecie placić za smieci ze sie wam wszytkiego odechce. Wielcy ekolodzy, a wszyscy pala plastik, a smieci do lasu wywalaja - to jest madra polityka Sulmierzyczan.
ktos (18.10.2007 13:10)

Miezkaniec jest chyba nie w temacie. O tym, że w obrębie planowanego składowiska odpadów znajduje się podziemny zbiornik wodny wie nawet Wrocław-odsyłam do pisma nadesłanego do Burmistrza, w którym to zwrócono szczegółową uwagę na ten fakt oraz na konsekwencje jakie mogą wyniknąc z tej lokalizacji. Na dobrą sprawę nikt dokąłdnych badań nawet nie probował zlecić-te które rzekomo były już wykonane zrobiono niezgodnie z obowiązujacą procedurą (są okreslone wymogi techniczne co do ilości odwiertów, odległości pomiedzy nimi i wiele wiele innych rzeczy). Po prostu na siłe próbowano przeforsować ten projekt - wiadomo kto miał na tym skorzystać.
gieniu (19.10.2007 10:10)

Burmistrz Idzi Kalinowski został odwołany ze związku! Dlaczego? Pytam dlaczego? Odpowiedź jest prosta był jedyną osobą która potrafiła powiedzieć nie burmistrzowi Joksiowi, w przeciwienstwie do panny Rękosiewiczówny która palec w ...... trzymala
olelek (17.10.2007 22:10)

telosie z dnia na dzien sa wieksza dziura niz byly do takiego stanu sa doprowadzone i co dalej z tymi telosiani zobaczmy na to jeszcze troche bendziemy mieszkac w wiosce a nie w miasteczku brawo dla burmistrza
oki (21.10.2007 18:10)

Do KTOSIA
Lepiej płacić, niż mieć taką bombe ekologiczną u siebie, która w każdej chwili może być przyczyną zatrucia wody, ktorą i Ty zapewne spożywasz. gdybyś był w temacie wiedziałbyś, że w miejscu lokalizacji składowiska występuje potęzny zbiornik wodny. Niestety nikt o tym nie chciał wiedzieć. A szkoda
jacek (18.10.2007 18:10)

tak chwalicie naszego burmistrza ale zadac mu jedno pytanie. DLACZEGO PRACE PRZY KANALIZACJI SA NARAZIE WSTRZYMANE. dlaczego tak jest niema funduszy czy jest jakis inny powód niewiem
oki (21.10.2007 13:10)

Po prostu paj Jokś nie znos sprzeciwu. Niestety idea państwa obywatelskiego polega również i na tym aby pewne sprawy konsultoać z mieszkańcami. Czasy folwarku zwierzęcego już sie skończyły. Jeżeli ktoś mysli, że rozwój miasta opiera się na wysypisku to niestety myli sie z prawdą. Takie myślenie jest płytkie i niedorzeczne. A dlaczego miedzy innymi Pani Irena była takim zwolennikiem powstania tej inwestycji w Sulmierzycach? Wystarczy spojrzeć na mapki w urzedzie-kogo była ziemia wokół planowenego składowiska? Odpowieź wydaję się tutaj zbędna.....
koleś (18.10.2007 11:10)

Oki i Pablo zazdrościcie nam że nie będą do nas zwozone śmieci i dlatego wypisujecie takie nieprawdziwe rzeczy
my (22.10.2007 15:10)

Brawo burmitrzu Kalinowski!!! Brawo za wytrwałość i pokazanie że Sulmierzyczanie do dzielny lud!! Cieszę się że nie zginiemy pod górami śmieci niech krotoszyn wezmie sobie i sie cieszy. A to że wyrzucili pana z Zarządu jest tylko niemocą pana Joksia który nic nie mógł zrobić w tej sprawie wiec postanowił się odgryźć i tak nic na tym nie zyskał. Zawsze możemy wstąpić do innej spółki. Tak czy inaczej Dziękuje za wszystko i życzę powodzenia
mieszkaniec (16.10.2007 18:10)

widze ze ostatnie wypowiedzi to przedstawiciele analfabetyzmu czyli zwolennicy starego układu!! Ludzie wam się nigdy nie będzie nic podobac jak wam przeszkadza Idzi to dalej startujcie we wyborach zobaczymy co wy zrobicie i wtedy zobaczycie jak to jest łatwo ciemnoto sulmierzycka za robote i wywoz smieci na wysypisko a nie do lasu sie wezcie a nie za polityke!!
on (22.10.2007 21:10)

sami bendziecie w domu przebierac te smieci zeby jak najmniej placic za nie i wtedy bendziecie mieli ekologie
oki (21.10.2007 12:10)

Idzi niech on sie ogarnie.Dobrze ze go usuneli.Niech robi tak dalej to go calkiem usuna.pozdrawiam
Pablo (21.10.2007 16:10)

Trzeba wziąć, pod uwagę, że ta źle przygotowana inwestycja przyniosłaby naszemu Krotkowi, Zdunom i Sulmierzycom klęskę ekologiczną. Wydane pieniądze unijne trzeba by oddać i to razem z odsetkami. Poza tym wielokrotnie więcej musielibyśmy wydać, na usuwanie skutków klęski ekologicznej.
Niby krotoszyniak (19.10.2007 21:10)

Rowniez! Pelen szacunek panie Burmistrzu za dotrzymanie slowa wyborcom! Byc moze nawet teraz Pana oplują ale za jakis czas Sulmierzyczanie i mieszkancy Krotoszyna docenią to co Pan zrobil. No a przeciez ZGZGB nie zginie bo juz sie piekna spalarnia szykuje! Niech zyje spalarnia! Niech zyje nowoczesnosc w Krotoszynie! Niech zyją góry smieci! Niech zyją nam wladze!
ORS (17.10.2007 14:10)

pewnie teraz wyrzucą Sulmierzyce ze związku, a jak powstanie spalarnia w Krotoszynie to naszych śmieci nie wezmą i bedziemy je wozić do Ostrowa albo jeszcze dalej i bedziemy ładnie płacić, ale to już burmistrza obchodzic nie bedzie bo on bedzie mieszkal gdzies daleko....
mieszkaniec (17.10.2007 20:10)

Mam pytanie - czy obecne istniejące w Sulmierzycach wysypisko zupelnie od spodu niezabezpieczone nie ma wpływu na wody podziemne - myślę ,że tak !!!!! A przecież lokalizacja jego to dzieło ........... z tamtych czasów !!! I drugie pytanie - co własciwie obecnie dzieje się w Sulmierzycach ??? Takie prace porządkowo - odkurzające toż to śmiech !!!!!! udawanie , że coś się robi !!!!
Żadnych inwestycji , co z kanalizacją , na Sulimira postępów można się spodziewać za 100 lat (nie macie tam żadnego radnego) . Do nas nie dotrą pieniądze z Unii - bo nic nikt w tym kierunku nie robi . Znowu potrzebny nowy pracownik do urzędu - !!!!!!!!!!!!!! po co ????????????
Niektórzy w czasie pracy grają sobie na komputerze lub serfują po internecie .W szkole bibliotekarz tak samo - a moje dziecko od września nie wypożyczyło książki bo pan bardzo zajęty !!!!!!!!! . Zawsze mówiono , że wioski obok nas to \"dziki zachód\" - to teraz Sulmierzyce to \"trzeci świat\" Zaorać i już!!! Popieram wypowiedź mieszkańca na temat członków RS - wielcy EKOLODZY co nie mają koszy na śmieci i szamb !!!!!!!!!!

ja (20.10.2007 21:10)

Co za jednomyśloność w głosowaniu, żadnego włodarza nie stać na własne zdanie. Zamiast usuwać pana Kalinowskiego należało by zapytać pana Joksia i p. Rękosiewicz jak oni planowani tą inwestycję - przy biurku? I dlaczego tedy nie było konsultacji społecznych. Pan Kalinowski liczy się ze zdaniem mieszkańców, chyba na tym polega społeczeństwo obywatelskie, że mieszkańcy mają wpływ na to co dzieje się w ich gmine. Pan Jokś niech zajmie się swoją gminą, gdzie ledwo wygrał. A o to jak zapadała decyzja co do lokializacji inwestycji najlepiej zapytać byłą burmistrz - nie ma problemu z Jej lokalizacją - Urząd Miasta i Gminy Krotoszyn.
ala (18.10.2007 09:10)

Dziurą były by Sulmierzyce gdyby takowe wysypismo powstało, no nie dziury by nie było ponieważ zapełniły by ją śmieci z całej okolicy. Ale mi też inwestycja dla miasta
wer (18.10.2007 11:10)

Po prostu Idzi Kalinowski był konsekwentny, jeżeli chodzi o realizację swoich deklaracji przedwyborczych. I za to niskie ukłony. Ponieważ mało kogo stać na dotrzymywanie danego przed wyborami słowa. Pełen szacunecek panie Burmistrzu.
wasyl (17.10.2007 11:10)

ekolodzy sie znalezli oczym wy tutaj wogule piszecie bombe dopiero bendzie jak bendziecie placic za smieci innemu miastu w kturym ludzie benda mieli wiecej pracy i wiecej kozysci telosie jednak sa 100 lat dotylu pod przewodnictwem idziego
oki (21.10.2007 12:10)


REKLAMA

[ Powrót do strony głównej ]