Pod patronatem Rzeczy Krotoszyńskiej - Podziel się, czym możesz!
Przyjdź w najbliższą środę na krotoszyński rynek, aby wesprzeć tych, którym wiedzie się gorzej. Którym często brakuje nawet na chleb i talerz ciepłej strawy.

Już po raz dwudziesty obchodzony jest w świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Obchodzony to w zasadzie słowo niezbyt adekwatne do sytuacji, kojarzące się raczej z uroczystościami, świętowaniem. Tymczasem wspomniany dzień ma być wyrazem solidarnego wsparcia dla osób pozbawionych podstawowych środków do życia.
Ubóstwo i związane z nim wykluczenie społeczne to w Polsce nadal jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. W całym najbogatszym regionie świata, za jaki uchodzi Unia Europejska, aż 72 miliony obywateli są zagrożone ubóstwem, nasz kraj znajduje się w dolnej części skali. Według danych opublikowanych przez GUS aż kilka milionów Polaków żyje poniżej tzw. minimum egzystencji.
Na apel rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego o przyłączenie się do działań licznych organizacji, instytucji i osób prywatnych związanych z Dniem Walki z Ubóstwem odpowiedziało krotoszyńskie starostwo. Organizowana w Krotoszynie akcja jest wynikiem partnerskiej współpracy samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.
Jej pierwszą odsłonę zaplanowano na 17 października, a więc na dzień, w którym w wielu innych miastach Polski i świata odbędą się podobne spotkania. Kolejne – na 16 listopada i 17 grudnia.. Koordynatorką akcji jest Ewa Fudała ze starostwa, sponsorami krotoszyńskie restauracje i piekarnie, partnerami - harcerze, wolontariusze, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
17 października na rynku w Krotoszynie (od strony wejścia do ratusza) stanie duży kocioł zupy przygotowanej przez miejscową restaurację. Każdy będzie mógł się poczęstować grochówką i chlebem podarowanym przez piekarnię, a kto zechce, wrzuci do stojącej obok skarbonki złotówkę lub inną dowolną kwotę. Pieniądze - te i pozostałe zebrane przez kwestujących na rynku młodych ludzi z Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej oraz harcerzy, zostaną przekazane Bankowi Chleba i wydane na zakupy dla osób potrzebujących wsparcia. Co istotne, będą nimi mieszkańcy naszego powiatu.
Dodatkowo na rynku staną kolorowe pojemniki. Jeden przeznaczony na żywność, pozostałe na odzież, artykuły szkolne i inne.
Jedno z haseł tegorocznego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem brzmi: Wiele robimu osobno, zróbmy to wspólnie. To prawda - uboższym od siebie pomaga u nas wielu, zwykle anonimowo. Tym razem połączą siły, aby pomóc bardziej.
Gorąco Państwa zachęcamy do przyjścia na krotoszyński rynek w najbliższą środę. Zarówno tych, dla których porcja zupy będzie być może jedynym tego dnia ciepłym posiłkiem, jak i tych, którzy zechcą pobyć razem z nimi i zechcą ich wesprzeć.

Romana Hyszko

Rzecz Krotoszyńska, nr 42/654, 16 października 2007 r.KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

treść:
podpis:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników
Rzeczy Krotoszyńskiej. Redakcja rzeczkrotoszynska.pl
nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
brawo za gest
dans (22.10.2007 22:10)


REKLAMA

[ Powrót do strony głównej ]