Goście Rzeczy
(niechronologicznie)

Mec. Edward Wende gościł u nas kilkakrotnie na początku lat 90. Wcześniej, w 1989 r., razem z Anną Nehrebecką wspierał krotoszyński Komitet Obywatelski przed pamiętnym 4 Czerwca.
Dzięki naszej redakcji krotoszynianie dwukrotnie spotkali się z prof. Janem Miodkiem. (marzec 1996 r.).
Niezapomniany ks. Józef Tischner przyjechał do nas w marcu 1997 r., razem z pochodzącym z naszych stron profesorem Władysławem Stróżewskim. – Ale tu u was, Władziu, płasko – powiedział do przyjaciela, gdy zbliżali się do Krotoszyna. – Za to jakie niebo mamy wielkie! – odparł prof. Stróżewski.
Nasz wielki krajan, filozof, prof. Władysław Stróżewski został w 1997 r. uhonorowany tytułem Przyjaciel Krotoszyna. – Ja po prostu jestem krotoszynianinem! – podkreślił profesor odbierając dyplom. I faktycznie, przez całe życie mówi głośno o swym krotoszyńskim rodowodzie.
Marzec 1999 r. Izabella Cywińska przed laty prowadziła teatr w Kaliszu, później – w Poznaniu. Nasze strony wciąż są jej bliskie.
Jacek Żakowski odwiedził Krotoszyn w marcu 1999 r. W tym czasie razem z Piotrem Najsztubem prowadził w telewizji ogromnie popularny program.
Krzysztofa Zanussiego gościliśmy w kwietniu 2000 r., krótko przed premierą filmu Życie to śmiertelna choroba...
Joanna Szczepkowska przyjechała do nas w marcu 2001 r., prosto z Wrocławia, gdzie pracowała w jury kolejnego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Dużym powodzeniem cieszył się jej tomik wierszy.
Marzec 2004 r. Ks. Romuald Weksler-Waszkinel (Żyd od Jezusa – tak o sobie mawia), gościł na uroczystości, podczas której Krotoszynianinem Roku ogłoszono Jerzego Fornalika, pedagoga z Borzęciczek, twórcę akcji Antyschematy, zbliżającej młodzież polską i izraelską.
Stefana Niesiołowskiego zaprosili zdunowianie z tamtejszego prawicowego Forum Obywatelskiego po wyborach w 1997 r. To zdjęcie zrobiono w zdunowskiej restauracji Impuls.
Z premierem Jerzym Buzkiem rozmawialiśmy w grudniu 1999 r. W czasie kilkugodzinnej wizyty w Krotoszynie odwiedził wytwórnię świec Lumen 1852 i spotkał się z krotoszynianami w kinie Przedwiośnie.
Lato 2001. Prof. Bronisław Geremek przyjechał do Krotoszyna wyborczym autobusem Unii Wolności. Wtedy po raz ostatni spotkaliśmy mec. Edwarda Wendego. To właśnie on obdarował panie różami...
W październiku 2004 r. zorganizowaliśmy w muzeum spotkanie z pochodzącym ze Smolic lubelskim pisarzem Bernardem Nowakiem, laureatem kilku poważnych nagród literackich za powieść Taniec Koperwasów.
W lutym 2005 r. zaprosiliśmy na spotkanie z krotoszynianami znanego poznańskiego chirurga, prof. Konastantego Tukałłę, który urodził się pod Wilnem, a szkołę średnią ukończył w Krotoszynie.
Piotra Frydryszka, prezesa i naczelnego redaktora Radia Merkury, gościliśmy w kwietniu 2005 r. na ogłoszeniu werdyktu kapituły tytułu Krotoszynianin Roku.
Oliviera Janiaka, pochodzącego ze stolicy naszego powiatu dziennikarza i prezentera telewizji TVN, gościliśmy w marcu 2006 r. Pełnił podwójną rolę - gościa honorowego i Przyjaciela Krotoszyna, świeżo uhonorowanego tym tytułem przez Kapitułę.
Marzec 2006 r. Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, wizytę w Krotoszynie rozpoczął od spotkania w redakcji Rzeczy.
Marzec 2007 r. Ojciec Jan Góra, był gościem uroczystości wręczenia tytułu Krotoszynianin Roku i przy okazji zaprosił krotoszynian do wzięcia udziału w dorocznym spotkania młodych Lednica 2007

Powrót